Hrvatska bez pola prve momčadi srušila Švicarsku! Zablistao ‘Dalićev eksperiment‘, na kraju ušao i Modrić

Datum objave: 08.10.2020.
Autor / izvor:
Hrvatska reprezentacija pobijedila je Švicarsku s 2:1 u prijateljskoj utakmici u St. Gallenu

ŠVICARSKA – HRVATSKA 1:2 (Gavranović 31′ / Brekalo 42′, Pašalić 66′)

ŠVICARSKA (3-5-2) Omlin – Cömert, Schär (od 75. Benito), Omeragić – Lotomba, Fernandes (od 62. Itten), Xhaka (od 46. Freuler), Sow (od 64. Sohm), Rodriguez (od 46. Zuber) – Gavranović, Mehmedi (od 46. Vargas).

IZBORNIK: Vladimir Petković.

HRVATSKA (4-2-3-1) Livaković – Uremović (od 62. Jedvaj), Vida, Ćaleta-Car, Melnjak – Badelj (od 46. Brozović), Kovačić (od 56. Rog) – Brekalo (od 75. Perišić), Pašalić (od 75. Modrić), Bradarić – Petković (od 56. Budimir).

IZBORNIK: Zlatko Dalić.

Sudac: Tiago Bruno Lopes Martins. Pomoćnici: Campos i Mota (svi Portugal). Četvrti sudac: Schnyder (Švicarska).

Žuti kartoni: Kovačić (18 – preoštar start), Lotomba (38 – preoštar start).

Završene su rujanske traume, listopad je započeo pobjedom! Hrvatska je prvi put u svojoj povijesti uspjela pobijediti Švicarsku i tako je lijepo najavila sudare u Ligi nacija protiv Švedske i Francuske. Trijumf je stigao zahvaljujući dobroj prezentaciji u drugom poluvremenu kad su se Dalićevi dečki nametnuli Švicarskoj i totalno kontrolirali igru. Osim pobjede, izbornik Dalić je dobio potvrdu da može računati na dva jučerašnja debitanta, Domagoja Bradarića i Antu Budimira. Posebno se istaknuo Bradarić koji nije igrao na svojoj poziciji lijevog beka, već se dokazao na – lijevom krilu!

Tvrdo, čvrsto, bez velikog rizika igrale su obje nacionalne vrste prvih pola sata, ali ukupno su u tom razdoblju Švicarci bili bolji. Petkovićeva vrsta imala je dvije jako dobre prilike, jednu već u samom začetku kad je udarac Rodrigueza iskosa s nekih deset metara zaustavio Livaković. Najbolju priliku, čisti zicer imao je Mario Gavranović, nakon što je proteklo dvadesetak minuta igre. Mehmedi mu je gurnuo loptu kroz raširenu hrvatsku obranu, Dinamov napadač je sam krenuo prema svom klupskom kolegi koji ga je nadmudrio, Livaković je nogom sjajno obranio.

U tih tridesetak minuta prvog poluvremena smo gledali igru Vatrenih koju nismo željeli vidjeti. Uglavnom se carinila lopta, važno ju je bilo imati u posjedu, često je bila vraćana unatrag, praktički, švicarski vratar je imao godišnji odmor. Vatreni su bili previše oprezni, bili su suzdržani, čak bojažljivi. Naši dečki bi tu i tamo nakon oduzimanja lopte Švicarcima probali tranzicijom igre, ali sve je izgledalo nekako stidljivo, bez prave izrađene šanse. Jedino opasno što se stvorilo jest sjajni centaršut debitanta Domagoja Bradarića koji je zamalo glavom promašio Petković. Nismo čak svjedočili niti očekivanoj agresiji, žestini koja je trebala biti logična s obzirom na to da je Dalić instalirao postavu igrača koji se tek trebaju izboriti za svoje pozicije u nacionalnoj vrsti.

Hrvatsku je zapravo probudio pogodak Švicaraca! Nakon što je nakon centaršuta Xhake glavom zabio Gavranović, Vatreni su konačno počeli igrati. Prvo je Melnjak probio lijevu stranu, centrirao po zemlji, a Bruno Petković je malo ometan od Schära promašio zicer s nekih pet metara. Međutim, taj promašaj Dinamova napadača bio je uvod koji je doveo do poravnanja. Odlični Domagoj Bradarić probio se po po svojoj lijevoj strani, fenomenalno je ubacio povratnu loptu na koju je naletio Brekalo i ljevicom je zabio u mrežu. Bila je to zaista sjajna akcija dvojice hrvatskih mladića. Nakon poravnanja u samoj završnici prve dionice, najveći Dalićev dobitak jučerašnjeg ogleda, lijevi bočni Bradarić je solo akciju završio udarcem, ali je on izblokiran i samo je za koji centimetar lopta promašila cilj.

Na samom startu drugog poluvremena prvi su priprijetili Švicarci, dalekometnim udarcem Lotombe, ali Livaković je bio siguran. Taj početak drugog poluvremena prošarao je obje vrste, izbornici su počeli s izmjenama, osvježavanjima svojih momčadi. Valja zabilježiti da je za Vatrene debitirao Ante Budimir koji je svoju premijeru obilježio asistencijom za Marija Pašalića koji je postigao svoj prvijenac za Vatrene.

Zašto postati član?

Ponosni smo što okupljamo navijače da navijaju “ZA” a ne kako je to čest slučaj “PROTIV” i od kada postoji naša udrugu Uvijek vjerni nije bilo nereda od strane naših članova, prije, za vrijeme niti poslije utakmice.

Pridružite nam se i postanite istinski 12. igrač naše reprezentacije.